We are dedicated  to the art of crafting and quaffing fine beers through
 the sharing of ideas and experiences, the advocacy of brewing as a hobby and the responsible consumption of beverages containing alcohol





 

BOSS
Chicago Cup Challenge Results
April 1, 2006
Sponsored by Brewers of South Suburbia

151 Entries

Table 1 - Light Lager and Pilsner (6 Entries)

Jim Harrison II
BOTL

South Haven,MI

Hariken

1C

Premium American

1

Tom & Jerry Sadowski Conrad Kielbes BOSS

Crete,IL

Pilsner 2006

2B

Bohemian Pilsner

2

Curt & Kath Stock
St.
Paul Homebrewers

St. Paul,Mn

Gracie's Gold

2C

Classic American Pilsner

3

Table 2 - Euro Amber Lager, Dark Lager and Bock (7 Entries)

 

Curt & Kath Stock
St.
Paul Homebrewers

St. Paul,Mn

Black Gold

4C

Schwarzbier

1

Tom & Jerry Sadowski Conrad Kielbes BOSS

Crete,IL

Administrator II

5C

Doppelbock

2

Tom & Jerry Sadowski Conrad Kielbes BOSS

Crete,IL

Black Magic Lager

4C

Schwarzbier

3

Table 3 - Light and Amber Hybrids (12 Entries)

 

Mike Pelter
BOSS

Schererville,IN

 

6D

American Wheat or Rye Beer

1

August Attenbaumer
Club Wort

Arlington Heights,Il

Kolsch 45

6C

Koelsch

2

Dan Morey BABBLE

Mundelein,IL

Froggy III

6C

Koelsch

3

Table 4 - English Pale (7 Entries)

 

Joe Formanek
UKG

Bolingbrook,IL

Christmas Eve ESB

8C

Extra Special/Strong Bitter (EPA)

1

Ed Seaman
UKG

Streamwood,IL

Ed's Special Beer

8B

Special/Best/Premium Bitter

2

Dave Persenaire
BOSS

Tinley Park,IL

Honker's Clone

8C

Extra Special/Strong Bitter (EPA)

3

Table 5 - Scottish and Irish (6 Entries)

 

Rodney Kibzey and Liz Lerch UKG

Lombard,IL

Little Stewie's Light

9A

Scottish 60/-

1

Aaron Slocum BABBLE

Ingleside,IL

Wee Hollow

9E

Strong Scotch Ale

2

Curt & Kath Stock
St.
Paul Homebrewers

St. Paul,Mn

Blackhole Session

9A

Scottish 60/-

3

Table 6 - American Pale Ale (15 Entries)

 

Curt & Kath Stock
St.
Paul Homebrewers

St. Paul,Mn

Thanks Evil Joe II

10B

American Amber

1

Joe Formanek
UKG

Bolingbrook,IL

Drunk Monk Pale Ale

10A

American Pale

2

Joe Formanek
UKG

Bolingbrook,IL

Groundhog American Brown

10C

American Brown

3

Table 7 - English Brown and Porter (11 Entries)

 

Mike Pelter BOSS

Schererville,IN

 

12B

Robust Porter

1

Rodney Kibzey and Liz Lerch UKG

Lombard,IL

Just Another Dark Beer

11A

Mild

2

Tom & Jerry Sadowski Conrad Kielbes BOSS

Crete,IL

Imperial Porter

12B

Robust Porter

3

Table 8 - Stout (11 Entries)

 

Klavs Dolmer
HOPS

Chicago,Il

Czarina Dagmar

13F

Russian Imperial Stout

1

Bob Salzman
UKG

Warrenville,IL

Red Ribbon Stout

13C

Oatmeal Stout

2

Scott Lasky BABBLE

Vernon Hills,IL

Fossil Fuel

13F

Russian Imperial Stout

3

Table 9 - IPA (13 Entries)

 

Rodney Kibzey and Liz Lerch UKG

Lombard,IL

Free Hop IPA

14B

American IPA

1

Steve Kamp BOSS

Beecher,IL

Buster IPA

14A

English IPA

2

Stanley Harrison

Kalamazoo,MI

IPA

14B

American IPA

3

Table 10 - German Wheat&Rye, Belgain & French, Sour Ale (7 Entries)

 

Mark McDermott
BOSS

Park Forest,IL

Temp Gai w/Popcorn Mash

16C

Saison

1

Rodney Kibzey and Liz Lerch UKG

Lombard,IL

BitezenBock

15C

Weizenbock

2

Rodney Kibzey and Liz Lerch UKG

Lombard,IL

Witty Witt

16A

Witbier

3

Table 11 - Belgian Strong (6 Entries)

 

Dave Persenaire
BOSS

Tinley Park,IL

John Dalton's Grand Cru

18A

Belgian Blond Ale

1

Sylvia & Zbig Banach
BOSS

New Lenox,IL

The Devil's Own

18E

Belgian Dark Strong Ale

2

Thomas Seiler
UKG

Downers Grove,Il

Burpsmore

18B

Belgian Dubbel

3

Table 12 - Fruit Beer and Spice, Herb & Vegetable Beer (9 Entries)

 

Tom & Jerry Sadowski Conrad Kielbes BOSS

Crete,IL

Raspberry Porter

20A

Fruit Beer

1

Thomas Seiler
UKG

Downers Grove,Il

Better Than Milk

21B

Christmas/Winter Specialty Spiced Beer

2

TonyGeorge KuligowskiRoe

Evergreen Park,Il

Vanilla Cream Steam

21A

Spice, Herb, Vegetable Beer

3

Table 13 - Smoke Flavored and Wood Aged Beer (7 Entries)

 

Aaron Slocum
BABBLE

Ingleside,IL

Big Hollow Barleywine

22C

Wood-Aged Beer

1

Mike Pelter BOSS

Schererville,IN

 

22B

Other Smoked Beer

2

Curt & Kath Stock
St.
Paul Homebrewers

St. Paul,Mn

Barrel of Monkeys

22C

Wood-Aged Beer

3

Table 14 - Speciality Beer (9 Entries)

 

Bruce Dir Babble

Mundelein,IL

Wheat Wine

23A

Specialty Beer

1

Aaron Slocum
BABBLE

Ingleside,IL

Blue Corn Malt Liquor

23A

Specialty Beer

2

Mike Pelter BOSS

Schererville,IN

 

23A

Specialty Beer

3

Table 15 - Melomel (10 Entries)

 

John Dispensa II
HOPS

Garden Homes,Il

Mulberry Macadamia Nut Melomel

25C

Other Fruit Melomel

1

John Dispensa II
HOPS

Garden Homes,Il

Peachy Peach Melomel

25C

Other Fruit Melomel

2

John Dispensa II
HOPS

Garden Homes,Il

Cranberry Melomel

25C

Other Fruit Melomel

3

Table 16 - Traditional Mead, Other Meads, Standard Cider&Pery, Specialty Cider & Perry (10 Entries)

 

Tom & Jerry Sadowski Conrad Kielbes BOSS

Crete,IL

Spring Mead

24C

Sweet Mead

1

Darrell Proksa
UKG

Downers Grove,IL

M

24C

Sweet Mead

2

Tom & Jerry Sadowski Conrad Kielbes BOSS

Crete,IL

Lavender Mead

26A

Metheglin

3

Table 17 Strong Ales (4 Entries)

 

John Dispensa II
HOPS

Garden Homes,Il

Bumble Bee Barleywine

   19C

American Barleywine

1

Greg Ferlin and Dan  Mahoney BOSS

New Lenox, IL

Proud American Barleywine

19C

American Barleywine

2

Troy Meier 1st Capital Brewers

O'Fallon, Mo

Wounded Solider

   19A

Old Ale

3

 

 

BEST OF SHOW BEER

 

Curt & Kath Stock
St.
Paul Homebrewers

St. Paul,Mn

Thanks Evil Joe II

10B

American Amber

1

BEST OF SHOW MEAD

 

John Dispensa II
HOPS

Garden Homes,Il

Mulberry Macadamia Nut Melomel

25C

Other Fruit Melomel

1


Home| Competition | About Us | Library | Brewing Info